Καρδίτσα – Κολοσσός 87-69: Ο νόμος του Μπιουκάναν

Η Καρδίτσα εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μία φορά την έδρα της και με ηγέτη τον ασταμάτητο Μπιουκάναν (22 πόντοι, εννιά ριμπάουντ), επιβλήθηκε του Κολοσσού με 87-69, ανεβαίνοντας στο 6-12. Στο 7-11 έπεσαν οι Ροδίτες.

Η Καρδίτσα κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό, με τους γηπεδούχους να αποκτούν διψήφιο προβάδισμα μόλις από το 5ο λεπτό (16-6). Πόλεϊ και Κολοβέρος… ροκάνισαν την διαφορά στα μισά (18-13), όμως Σίμπερτ και Μπιουκάναν απάντησαν με ένα 7-0 για το 25-13, προτού ο Σίτου διαμορφώσει το 25-15 της πρώτης περιόδου. Δύο τρίποντα του Κολοβέρου έριξαν αμέσως την διαφορά, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (25-21), ενώ Γκάουτλοκ και Πόλεϊ έφεραν το ματς σε απόσταση ενός σουτ (27-24). Μάλιστα, το καλάθι του Ουτόμι για το 33-31, έφερε τους Ροδίτες ακόμα πιο κοντά, ο Κολοβέρος με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 38-35, όμως η Καρδίτσα κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε και με δύο τρίποντα των Μπιουκαναν και Μακ, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα εννιά πόντων (44-35).

Η Καρδίτσα ξεκίνησε με ένα 7-0 το τρίτο δεκάλεπτο… εκτοξεύοντας την διαφορά στο +16 (51-35). Μάλιστα, το καλάθι του Μακ έφερε την ομάδα του στο +18 (56-38), όμως ο Κολοσσός έδειξε πως έχει παλμό και με τους Κολοβέρο και Γκάουτλοκ απάντησε με ένα 15-4, ρίχνοντας την διαφορά στους επτά πόντους (60-53). Ο Πετρούπουλος έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (60-55), όμως ΜακΚάλουμ και Γουάιτ έφεραν και πάλι τους γηπεδούχους στο +9 (64-55), προτού ο Γκάουτλοκ διαμορφώσει το 64-57 της τρίτης περιόδου. Το καλάθι του Μπράικοβιτς για το 66-59 έδωσε κάποιες ελπίδες ανατροπής στον Κολοσσό, τις οποίες, όμως, έσβησαν ο Μπιουκαναν με τον Μακ, που με ένα 6-0 έστειλαν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (72-59), βάζοντας… τέλος στο ματς, με την Καρδίτσα να μετατρέπει στα τελευταία λεπτά σε θρίαμβο την νίκη της, φτάνοντας στο τελικό 87-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69

Οn fire: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπιουκάναν με 22 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 18 πόντους σημείωσε ο ΜακΚάλουμ και 16 ο Μακ, ενώ ο Γουάιτ έκανε double – double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Κολοσσό, 17 πόντους και έξι ριμπάουντ είχε ο Κολοβέρος και 10 ο Γκάουτλοκ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για την Καρδίτσα (87-69) στο 40’.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Τσόνος