Άρης-ΠΑΟΚ 77-63: Κίτρινο το αφεντικό της Θεσσαλονίκης με εμφατικό Χάρελ

Ο Άρης σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο απέδειξε πως είναι το αφεντικό της Θεσσαλονίκης κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 77-63, με τον Χαρέλ να βρίσκεται σε εκπληκτικό βράδυ. Ο Άρης έφτασε έτσι στο 11-7 , ενώ ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 8-10.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού , με τον ΠΑΟΚ να χτυπάει στο ζωγραφιστό και να κάνει ένα 6-0 με τον ΜακΝις δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (11-16). Οι γηπεδούχοι με τον Μποχωρίδη και τον Ντε Σόουζα επέφεραν την ισορροπία (16-16) και προηγήθηκαν με δυο πόντους στο τέλος της περιόδου (24-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ένταση του αγώνα ήταν μεγαλύτερη με τα λάθη και τις σκληρές άμυνες να κυριαρχούν και για τις δυο ομάδες. Ο Χαρέλ πήρε στην πλάτη του τους γηπεδούχους και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στον Άρη (34-31) , ο ΠΑΟΚ έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φέρει την ισορροπία για την ομάδα του και ο Άρης να προηγείται 40-36 στο τέλος του ημιχρόνου .

Στο δεύτερο μέρος , ενώ ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ήταν ανταγωνιστικός με τον Άλστον και τον Γουίλιαμς (45-42) , τα τρίποντα του Μποχωρίδη και του Χαρέλ και τα καρφώματα του Μπάνκστον έφεραν τον Άρη να προηγείται με 9 (58-49) , με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο σκορ στο τρανσίσιον με τον Μαργαρίτη και να διαμορφώνει το 58-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέλος ο Άρης έβγαλε σπουδαίες άμυνες τις οποίες μετουσίωσε σε καλάθια μπροστά με τον Μπάνκστον και τον Σταρκς ανεβάζοντας το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (66-56) με τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Τολιόπουλου να ανεβάζουν την διαφορά στους 14 (72-58), με τον ΠΑΟΚ να μην έχει τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο Άρης να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με σκορ 77-63.

Τα δεκάλεπτα:24-22,40-36,58-51,77-63

On fire: Ο Χαρέλ με 21 πόντους ,6 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα ήταν ο πολυτιμότερος του Άρη.

Ξεχώρισαν: Από πλευρά Άρη ο Τολιόπουλος είχε 20 πόντους 7 ριμπάουντ και 6 ασσίστ , ενώ από τον δικέφαλο ο ΜακΝίς είχε 20 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 του Άρη (77-61,39:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεονάς, Μαγκλογιάννης