Λαύριο – Καρδίτσα 76-57: Μεγάλη νίκη παραμονής για τους γηπεδούχους

Το Λαύριο επικράτησε της Καρδίτσας με 76-57 με πολύ καλό επιθετικό πλουραλισμό καθώς πέντε παίκτες των νικητών ήταν διψήφιοι. Μάλιστα, η ομάδα της Λαυρεωτικής κάλυψε και την εις βάρος της διαφορά του πρώτου αγώνα, αποκτώντας προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν 9-2 με καλάθι του Γκρόμοβς. Η Καρδίτσα αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα του Λαυρίου και με δικό της επιμέρους 12-4 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (13-14). Με δικό τους επιμέρους 12-5 οι Λαυρεώτες έφτιαξαν διαφορά 5 πόντων (24-19). Ο Μπιουκάναν έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (27-28) πριν το 28-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό,η Καρδίτσα πήρε διαφορά 5 πόντων (30-35) αλλά το Λαύριο .απάντησε με σερί 12-0 για το 42-35. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 49-45. Εκεί, το Λαύριο μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με σερί 11-0 εκτόξευσε την διαφορά στους 15 (60-45). Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μουρ μετά από ασίστ του Μουράτου έστειλε την διαφορά στους 18 (72-54) κλειδώνοντας την νίκη για τους μεταλλωρύχους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76-57 ,με το Λαύριο να υπερκαλύπτει και την διαφορά του πρώτου αγώνα (84-68).

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57.

On fire: Ο Θόρτον έχοντας 13 πόντους

Ξεχώρησαν: Από το Λαύριο είχαν οι Χόρχλερ και ο Καστανέδα με 12 πόντους , ενώ ο Γούαιτ από πλευράς Καρδίτσας είχε 15 πόντους με 10 ριμπάουντ αλλά ήταν μόνος

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +19 (76-57)