ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-94: "Βασίλισσα" στην Θεσσαλονίκη

H AEK θριάμβευσε στην Θεσσαλονίκη αφού κέρδισε το ΠΑΟΚ με σκορ 94-85 . Έτσι και οι δυο ομάδες βρίσκονται στο 8-11 της βαθμολογίας με την ΑΕΚ να βρίσκεται από πάνω καθ΄ως διπλασίασε τις μεταξύ τους νίκες.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα με την ΑΕΚ να χτυπά στην ρακέτα με τον ΜακΡέι , τον Κουζμνίνσκας και τον Αγραβάνη και να παίρνει προβάδισμα 18-12 , με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα 11-4 στα τελευταία λεπτά δια χειρός Τσαιρέλη και Τάουνς και να γυρνάει το παιχνίδι υπέρ του στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά κοντά στο σκορ , χωρίς να επιτρέψει η μια στην άλλη να ξεφύγει στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας ένα πόντο μπροστά (45-44).

Στο δεύτερο μέρος , οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν στο παρκέ με τον ίδιο ζήλο να κρατήσουν την διαφορά όσο πιο χαμηλά γίνεται και ενώ το σκορ ήταν 59-59 στο 28' , η ΑΕΚ έκανε ένα επιμέρους 8-2 με τον Κουζμνίσκας και τον Καράμπελα διαμορφώνοντας το 61-67 στο 30'. Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο , έπαιξε πολύ καλές άμυνες τις οποίες μετουσίωσε μπροστά με εύστοχα καλάθια στην επίθεση με τον Χόλινς και τον Κουζέλογλου και το επιμέρους 11-2 (63-78) που έκανε την έβαλε σε θέση κεφαλής χαρακτηρίζοντας την σε αυτό το σημείο φαβορί.O ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά , κατάφερε και έριξε την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές , με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια με σκορ 94-85.

Tα δεκάλεπτα: 23-22,45-44,61-67,85-94

On fire: Ο Κουζμνίσκας με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς ΑΕΚ ο Χόλινς και ο ΜακΡέι με 15 πόντους και ο διπλός Καράμπελας με 10 πόντους και ισάριθμες ασσίστ.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 της ΑΕΚ (70-88 , 37:40)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης