Παναθηναϊκός-Κολοσσός 96-73: Έκανε το καθήκον του

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο απόγευμα και  κέρδισε με άνεση τον Κολοσσό με σκορ 96-73. Οι πράσινοι έφτασαν έτσι στο 18-1 της βαθμολογίας , ενώ οι νησιώτες έπεσαν στο 7-12.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα δέκα λεπτά με τους πρασίνους να χτυπάνε στην ρακέτα με τον Μπαλσερόφσκι και τους νησιώτες να έχουν 6/9 τρίποντα με τον Πόλι και τον Περάντες το σκορ ήταν 26-26 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια με τον Κολοσσό να είναι μπροστά με καλάθι και φάουλ του Κολοβέρου (28-29) , οι πράσινοι "άναψαν" ξανά τις μηχανές και έκαναν ένα 8-0 με τον Σλούκα και τον Γκριγκόνις και προηγήθηκαν με σκορ 36-29. Ο Κολοσσός έκανε ένα επιθετικό ξέσπασμα και έριξε την διαφορά στους τρεις (45-42) , με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά με τον Γκραντ και τον Μήτογλου και να διαμορφώνεται έτσι το 51-42 για το τέλος του ημιχρόνου.

Oι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος , εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη που έκανε ο Κολοσσός και με ένα επιμέρους 11-3 εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (62-45) , οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο ξέσπασμα των πρασίνων και συνεπώς ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο , όντας μπροστά άνω των 20 πόντων διαφορά (79-58). Οι πράσινοι στην τελευταία περίοδο δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και κρατούσαν παράλληλα την διαφορά στις τάξεις των 20 πόντων, με την ομάδα του Αταμάν να πανηυρίζει μια εύκολη νίκη με σκορ 96-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-26 , 51-42,79-58, 96-73

On fire: Ο Μήτογλου με 13 πόντους , 4 ριμπάουντ και 4 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς πρασίνων ο Παπαπέτρου και ο Σλούκας με 11 πόντους , ενώ από τον Κολοσσό ο Πόλει είχε 21 πόντους και ο Σίτου 19

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 των πρασίνων (92-68 , 37:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Κωνσταντινίδου, Γερακίνης