Απόλλων - Περιστέρι 63-74:Τον βύθισε ακόμη περισσότερο

Το Περιστέρι επικράτησε στην Πάτρα του τοπικού Απόλλωνα με 74-63 και τον βύθισε ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας. Συνεχίζουν στην 3η θέση οι "πρίγκιπες"

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 9-2,όμως το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 18-17 με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας σκόραρε μόλις 6 πόντους και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (27-34).

Στο δεύτερο μισό,η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε με σερί 6-0 και ανέβασε την διαφορά στους 13 (27-40).Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 10 με καλάθι και φάουλ του Μπλόντιν (35-45) αλλά πήγαν στην τελευταία περίοδο με -15 (43-58). Εκεί,οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 12 (46-58),ενώ το καλάθι του Ζούγρη ανέβασε την διαφορά στους 20 (50-70). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63-74 με καλάθι του Τσαντ Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα:21-18,27-34,43-58,63-74

On fire: Ο Τρέβορ Τόμπσον για το Περιστέρι είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τον Απόλλωνα ο Όσμπορν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ,με τον Κόουλμαν να έχει 16. Για τους νικητές ο Μήτρου - Λονγκ πέτυχε 11 πόντους και ο Ρένφρο 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 του Περιστερίου (50-70) στα 35'37".

Διαιτητές:Πουρσανίδης-Ζακεστίδης-Ζιώγας