Καρδίτσα – Παναθηναϊκός 64-87: Περίπατος για τους «πράσινους» πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με άνεση από την Καρδίτσα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 87-64, ανέβηκε στο 19-1, έναντι 6-14 των γηπεδούχων και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι της Πέμπτης (14/3, 19:45) απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η γηπεδούχος ομάδα… κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό το 22-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Καρδίτσα να παραμένει σε επαφή στο σκορ μέχρι το 18’, μετά από καλάθι του Γιάνκοβιτς για το 31-32. Σε εκείνο το σημείο, όμως, το «τριφύλλι»… πάτησε γκάζι και με τους Λεσόρ, Γκραντ, Παπαπέτρου και Μήτογλου, έτρεξε ένα 10-2 στα τελευταία 2’36’’, κλείνοντας το α’ μέρος μπροστά με 42-32.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 6-17 έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (38-59). Μπιούκαναν και Καμπερίδης έριξαν την διαφορά στους 15 πόντους για την Καρδίτσα (46-61), με τους «πράσινους», πάντως, να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα, με προβάδισμα 17 πόντων (48-65), μετά από καλάθι του Μωραΐτη. Λεσόρ και Ερνανγκόμεθ επανάφεραν την διαφορά στα όρια του +20 για τον Παναθηναϊκό, ο Καλαϊτζάκης πέτυχε το 64-84, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην άνετη νίκη με και να στρέφει, πλέον, την προσοχή του στο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι της Πέμπτης (14/3, 19:45) με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87

Οn fire: Ο Λεσόρ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Μήτογλου, ενώ για την Καρδίτσα, Μπιουκαναν και ΜακΚάλουμ είχαν από 13 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +23 για τον Παναθηναϊκό (64-87) στο 40’

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Χριστινάκης, Αγγελής