Άρης-Μαρούσι 67-73: Σπουδαία νίκη-ανάσα με κορυφαίο Ραντούλιτσα

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η ομάδα του Αμαρουσίου που πέρασε από τον Άρη με σκορ 73-67. Μια νίκη που βελτιώνει και την βαθμολογική θέση της ομάδας του coach Βετούλα . Ο Άρης έτσι έπεσε στο 11-9 της βαθμολογίας , ενώ το Μαρούσι πέτυχε την 7η νίκη του.

Iσορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα με τον Τολιόπουλο και τον Μπλούμπεργκ από πλευράς Άρη να "τραβάνε το κουπί" επιθετικά και τον Ραντούλιτσα από την άλλη να απαντά με τους γηπεδούχους να προηγούνται 22-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι με ένα 8-0 δια χειρός Νικολαίδη , Μπρόσκοου και Γούνταρντ πήραν τα ηνία του αγώνα (22-28). Ο Άρης με τα λει-απ του Κατσίβελη και το τρίποντο του Χαρέλ έριξε την διαφορά στον πόντο (37-38) με τον Ραντούλιτσα και του Κόζι να διαμορφώνουν το 37-43 του ημιχρόνου.

Στο δεύετερο μέρος, δυο συνεχόμενα καλάθια του Ραντούλιτσα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (37-47) με τον Άρη να μην μπορεί να ρίξει την διαφορά και την ομάδα των Βορείων Προαστίων να κλείνει την περίοδο όντας μπροστά 60-50. Στην τελευταία περίοδο , ο Άρης ροκάνισε και έριξε την διαφορά στους τέσσερις (60-64) με τον Τολιόπουλο και τον Κατσίβελη, όμως η ομάδα του Αμαρουσίου ευστοχώντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας ανέβασαν και πάλι την διαφορά (60-69) με το ρολόι να δείχνει τρία λεπτά για το τέλος. Ο Άρης μείωσε σε 63-69 με τον Τζούστον να απαντά με εύστοχο δίποντο και να διαμορφώνει το 63-71. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη , το Μαρούσι ευστόχησε στις βολές και διαμορφώθηκε το τελικό 67-73 με τον coach Βετούλα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-43,50-60,67-73

On fire: Ο Ραντούλιτσα με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Άρη ο Τολιόπουλος με 18 πόντους και 6 ασσίστ και ο Χάρελ με 10 πόντους. Από πλευρά νικητών Νικολαίδης , Τζούστον και Κόσει είχαν από 10 πόντους , ενώ και ο Γούνταρντ είχε 10 πόντους αλλά και μάζεψε και 15 "σκουπίδια".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 37-43, 50-60, 67-73