Προμηθέας-Κολοσσός 84-79: «Σφράγισαν» την τετράδα στην παράταση οι Πατρινοί

Απίστευτο παιχνίδι στην Πάτρα, με τον Κολοσσό να επιστρέφει από το -20 του 23' (44-24), να προηγείται με 61-70 στο 35', όμως ο Προμηθέας να μην λέει την τελευταία του κουβέντα και με ένα 14-5 στο τελευταίο πεντάλεπτο, να στέλνει το ματς στην παράταση (75-75) και στον έξτρα χρόνο, να παίρνει την νίκη με 84-79, που του εξασφαλίζει και μαθηματικά, μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Με άμυνα να τσακίζει κόκκαλα ξεκίνησε ο Προμηθέας το παιχνίδι αφού δέχθηκε μόνο τέσσερις πόντους στην πρώτη περιόδο , πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή ,χτυπώντας στην ρακέτα με τον Ετσενίκε και τον Χρυσικόπουλο , όντας μπροστά 14-4. Οι νησιώτες με τα συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη και τις επιθετικές ενέργειες του Γκάουντλοκ ισοφάρισαν σε 14-14 , με τους Πατρινούς να παίρνουν ξανά προβάδισμα δια χειρός Χέιλ και να ανεβάζουν εκ νέου την διαφορά και πάλι σε διψήφιες τιμές στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-23).

Στο δεύτερο μέρος , οι Πατρινοί αύξησαν την διαφορά στους 20 πόντους (44-24) με τον Πάππα , τον Ρέινολντς και τον Χέιλ , με τους Ροδίτες να δείχουν χαρακτήρα και να μειώνουν την διαφορά με τα τρίποντα του Γκάουντλοκ και τις ενέργειες του Σίτου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 58-48 υπέρ των Πατρινών στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περιόδο , η απόφαση του Σενγκούρα να γυρίσουν την άμυνα σε ζώνη ήταν η καλύτερη και φάνηκε εκ του αποτελέσματος. Οι νησιώτες βγάζοντας σπουδαίες άμυνες και με τα τρίποντα του Γκάουντλοκ μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (58-60). Ο Προμηθέας ευστόχησε σε μια βολή και διαμόρφωσε το 59-60. Οι Ροδίτες συνέχισαν την άμυνά τους και δια χειρός Παπαδάκη πήραν προβάδισμα με σκορ 59-67. Οι Πατρινοί έβαλαν σπουδαία τρίποντα στα τελευταία λεπτά του ματς και μείωσαν σε 73-75 με το ρολόι να δείχνει 33'' για το τέλος. Ο Γκάουντλοκ έκανε λάθος στην επίθεση και η μπάλα πήγε στον Προμηθέα που κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και συνεπώς τρεις βολές με τον Κόνιαρη να ευστοχεί στις 2/3 για το 75-75 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Το τρίποντο του Ουτόμι για το 75-78 έφερε τον Κολοσσό μπροστά, με το ξεκίνημα της παράτασης, όμως ο Προμηθέας απάντησε απάντησε με ένα 7-0 για το 82-78. Ο Ετσενίκε με 2/2 βολές πέτυχε το 84-79, ο Παπαδάκης αστόχησε σε τρίποντο, με την ομάδα της Πάτρας να φτάνει στην μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:14-4,33-23,58-48,75-75,84-79

On fire: Ο Κάμερον Ρέινολντς με 22 πόντους,9 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των Πατρινών.

Ξεχώρισαν: Για τον Προμηθέα ο Χέιλ με 15 πόντους και για τον Κολοσσό ο Γκάουντλοκ πέτυχε 27 πόντους,ενώ ο Παπαδάκης είχε 11.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το +20 για τους γηπεδούχους (44-24) στο 23ο λεπτό.

Διαιτητές: Πουρσανίδης,Ζακεστίδης, Σπυρόπουλος