Μαρούσι - ΑΕΚ: 82-90: Στο χέρι της η έκτη θέση

Η ΑΕΚ επικράτησε με 90-82 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της 6ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ αλλά η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-6 και προηγήθηκε με 24-15,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 17-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 17-9 εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (26-43). Το Μαρούσι με δικό του σερί 7-0 έριξε την διαφορά στους 10 (33-43),με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 37-47 μετά από τρίποντο του Κόζι.

Στο δεύτερο μισό,η Ένωση ξεκίνησε με σερί 8-0 για το 37-55,με το Μαρούσι να μειώνει αργότερα στους 12 με καλάθι του Ραντούλιτσα (47-59). Ο προπονητής του Αμαρουσίου Νίκος Βετούλας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή επειδή έπιασε την μπάλα πριν αυτή βγει εκτός ορίων, ενώ αποβλήθηκε και ο Ζώης Καράμπελας καθώς δέχτηκε τεχνική ποινή σε συνδυασμό με αντιαθλητικό φάουλ.Τοο τρίποντο του Κουζμίνσκας να ανέβασε την διαφορά στους 14 (52-66). Οι γηπεδούχοι με καλάθι και φάουλ του Ραντούλιτσα μείωσε μετά από ώρα σε μονοψήφια διαφορά (59-68) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 70-59 με καλάθι του Νάιτ. Στα τελευταία δέκα λεπτά,το Μαρούσι με ένα μικρό 4-0 μείωσε στους 7 (63-70),αλλά το καλάθι του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ανέβασε την διαφορά στους 11 (63-74). Το καλάθι του Ραντούλιτσα έριξε ξανά την διαφορά στους 7 (68-75),αλλά ο Μπράντον Νάιτ απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 68-78. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε σημείο που να απειλήσουν την ΑΕΚ και έτσι ηττήθηκαν με τελικό σκορ 82-90.

On fire: Ο Τσέισον Ραντλ με 17 πόντους (1/1 βολές,5/7 δίποντα,2/3 τρίποντα) οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Ξεχώρισαν: Ο Τζούστον με 20 πόντους και ο Ραντούλιτσα με 19 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα αλλά δεν έφτασαν για το Μαρούσι. Για την ΑΕΚ ο Κουζμίνσκας είχε 16 πόντους και ο Κουζέλογλου 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 της Ένωσης στα 23'42" (37-55)

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Χριστιανάκης,Λουλουδιάδης