Ολυμπιακός – Καρδίτσα 85-73: Έβγαλε την… υποχρέωση, στην επιστροφή Λαρεντζάκη

Κάτι η υπερπροσπάθεια της Πέμπτης με τον Παναθηναϊκό, κάτι το γεγονός πως ακολουθεί η τελευταία «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, έδωσαν την δυνατότητα στην Καρδίτσα να φανεί ανταγωνιστική για 30’ απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έπρεπε και με την πρωταγωνιστές τους Μιχάλη Λούντζη (16 πόντοι), αλλά και Γιαννούλη Λαρεντζάκη (14 πόντοι), στην επιστροφή του στην δράση, επικράτησαν με 85-73 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα κρίσιμα παιχνίδια με Εφές (εκτός) και Βιλερμπάν (εντός)

Η υπερπροσπάθεια στο «αιώνιο» ντέρμπι της Πέμπτης (14/3), αλλά και η επερχόμενη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, έπαιξε ρόλο στο ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς απέναντι στην Καρδίτσα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-6 στο 4’. Συνεχόμενα τρίποντα από τους Λονγκ και Παπανικολάου, έφεραν τους Πειραιώτες μπροστά με 16-13, ο… βομβαρδισμός συνεχίστηκε από τον Λούντζη, για το 21-15, με το δεκάλεπτο, πάντως, να ολοκληρώνεται με 21-19, μετά από ένα μίνι 4-0 της ομάδας της Θεσσαλίας.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι, με ένα 7-0 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκαν με 26-21, ανεβάζοντας το σερί τους στο 11-0 (από το 21-15 και μετά). Ράιτ και Πετρούσεβ μείωσαν σε 24-26, όμως ο εξαιρετικός Σίμπερτ έφερε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο +5 (27-42). Ο Λαρεντζάκης με γκολ – φάουλ έφερε το ματς στα ίσα (32-32), ενώ ακόμα ένα τρίποντο του διεθνή γκαρντ – φόργουορντ, έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 37-36. Και πάλι, όμως, η Καρδίτσα είχε την απάντηση και με ένα 5-2 στο φινάλε, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 41-39.

Το τρίποντο του Κάνααν για το 46-45, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Το κάρφωμα του Γουάιτ, όμως, για το 48-52, ανάγκασε τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε τάιμ άουτ, καθώς ο προπονητής του Ολυμπιακού βλέπει τους παίκτες του να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στο ματς. Το τρίποντο του Μακ στο τέλος της επίθεσης της Καρδίτσας, κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +4 (51-55), όμως το φινάλε άνηκε στον Ολυμπιακό, που με ένα επιμέρους 11-2, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 62-57.

Ένα τρίποντο του Λούντζη και ένα γκολ – φάουλ του Ράιτ, έφερε γρήγορα τον Ολυμπιακό στο +8 (68-60), ενώ το coast to coast του Αμερικανού, έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (70-60). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Λούντζη… εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (77-63), ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 84-68, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 49-41, 62-57, 85-73

Οn fire: Ο Μιχάλης Λούντζης τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους πέτυχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, στην επιστροφή του στην δράση, ενώ για την Καρδίτσα, ο Μπιουκάναν είχε 18 πόντους και ο Γουάιτ 13

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ολυμπιακό (84-68) στο 38’

Διαιτητές:  Μαρτινάκος, Θεωνάς, Ταρενίδης