Άρης - Λαύριο 84-60: Πάτησε γκάζι και"καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Άρης επικράτησε με 82-60 του Λαυρίου στο Nick Gallis Hall και τερματίζει στη 5η θέση με ρεκόρ 11-10 στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-3 με καλάθι του Τολιόπουλου. Το Λαύριο έτρεξε σένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 10-8,με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 20-21 χάρη σε καλάθι του Καστανιέδα.Στην δεύτερη περίοδο το τρίποντο του Μπλούμπεργκς έκανε το σκορ 29-25,με τον Καστανιέδα να ισοφαρίζει στους 29.Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 38-38 που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Μουράτου.

Στο δεύτερο μισό,οι κίτρινοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (52-42).Άλλο ένα επιμέρους σκορ 10-2 από τον Άρη έγραψε το 62-47 της τρίτης περιόδου και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Στα τελευταία δέκα λεπτά,οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 με βολή του Θόρντον (64-53). Με σερί 10-0 η διαφορά άγγιξε τους 21 (76-55),με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-60.

On fire: Ο Μπλούμπεργκς με 18 πόντους (4/7) τρίποντα,ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Ξεχώρισαν: Ο Τολιόπουλος για τον Άρη πέτυχε 16 πόντους και 14 προσέθεσε ο Χάρελ.Για το Λαύριο ο Καστανιέδα είχε 16 και ο Θόρντον 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +23 στα 38' (82-57)

Διαιτητές: Πιτσίλκας,Μαγκλογιάννης, Κωνσταντινίδου

Τα δεκάλεπτα:20-21,38-38,62-47,84-60