Άρης-Παναθηναϊκός 68-80:Νικηφόρο πέρασμα από Θεσσαλονίκη με εκτεταμένο rotation

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε σχετικά εύκολα τον Άρη 80-68 εκτός έδρας και είχε μάλιστα την ευκαιρία να δώσει λιγότερο χρόνο συμμετοχής σε κάποιους 5αδάτους παίκτες.

O Παναθηναϊκός επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του και με τον Μπαλτσερόφσκι και τον Μωραΐτη πήρε προβάδισμα έξι πόντων (8-14) με τον Άρη να αντιδρά και να μειώνει με τον Γκάλινατ και τον Μποχωρίδη σε 13-16 στο τέλος της περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν τους πράσινους να ξεφύγουν και με το σκορ να είναι στο 21-24 οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 6-2 στα τελευταία λεπτά και π΄ηγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ (25-32).

Στο δεύτερο μέρος , τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των Γκριγκόνις και Μωραΐτη έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στους πράσινους (29-41) , οι οποίοι το κράτησαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (43-53). Με το σκορ να βρίσκεται σταθερά σε διψήφιες τιμές και τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα του ,με τα τελευταία λεπτά να αποτελούν διαδικαστικού περιεχομένου οι πράσινοι πανηγύρισαν την νίκη με σκορ 80-68

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 25-32, 43-53, 68-80

On fire: Ο Μπαλτσερόφσκι με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Άρη ο Ντε Σόουζα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Γκάλινατ με 13 πόντους. Από πλευράς πρασίνων ο Γκραντ είχε 10 πόντους.

Οι διατητές: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Τηγάνης