Περιστέρι-Κολοσσός 79-63: Επίδειξη δύναμης και 1-0

Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο και εύκολα έκανε επίδειξη δύναμης κερδίζοντας τον Κολοσσ΄ο με σκορ 79-63. Έτσι οι πρίγκηπες δυτικής όχθης έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση των play-offs.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο , με το Περιστέρι να προηγείται για έναν πόντο (12-11) του μαχητικού Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν τις άμυνες ,που τις μετουσίωσαν σε καλάθια μπροστά με τον Λοβ και τον Ρένφρο και το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο , όντας μπροστά 22-15. Στην δεύτερη περίοδο ,ένα 10-1 του Κολοσσού με τον Περάντες και τον Μπραίκοβιτς του έδωσε το προβάδισμα στον αγώνα (24-25). Οι Περιστεριώτες αντέδρασαν και τρια συνεχόμενα τρίποντα του Μήτρου-Λονγκ και του Χουγκάζ τους ξανά έδωσαν προβάδισμα στο ματς (33-27) , με την ομάδα του Σπανούλη να συνεχίζει να είναι αποδοτική σε άμυνα και επίθεση , οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Στο δεύτερο μέρος, ένα 9-2 των νησιωτών με τον Μπραίκοβιτς και τον Περάντες , έριξαν την διαφορά και πάλι σε μονοψήφιες τιμές για τους Ροδίτες (48-39). Οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην ρακέτα με τον Ρένφρο και τον Ντάνγκουμπιτς και ανέβασε εκ νέου το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (57-44), με τους γηπεδούχους να προηγούνται 66-50 στο τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου. Πουλιανίτης και Ζούγρης στο τελευταίο δεκάλεπτο , ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους (79-59) με τον Κολοσσό να μειώνει στο τελικό 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63

Οι διαιτητές: Πιτσίλκας, Τσώνος, Κωνσταντινίδου