Παναθηναϊκός - Άρης 89-71: Με φορά από το έβδομο ευρωπαϊκό,κέρδισε άνετα τους κίτρινους

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 89-71 του Άρη στο ΟΑΚΑ και απέχει μια νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-8 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-13 με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,ο Άρης μείωσε στους 9 με καλάθι του Ριντ (39-25) αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 14 με καλάθι του Μπαλτσερόφσκι (39-25). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-32 χάρη σε καλάθι του Γκραντ.

Στο δεύτερο μισό, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι να ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους (58-42). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 και πήγαν στην τελευταία περίοδο στο -8 (67-59) χάρη σε τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου. Εκεί,ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 12-0 για το 87-64 και κάπως έτσι σφράγισε την νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89-71.

On fire: Ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ξεχώρισαν: Για τον Παναθηναϊκό ο Μπαλτσερόφσκι είχε 15 πόντους και ο Μήτογλου 14. Για τον Άρη ο Σίλβιο Ντε Σόουζα πέτυχε 15 πόντους και ο Μπλούμπεργκς 11.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 των γηπεδούχων στα 37' (89-65)

Διαιτητές:Τσολάκος, Τηγάνης, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα:28-13,43-32,67-59,89-71