Άρης – Παναθηναϊκός 65-80: Και τώρα… τελικοί με Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός, πατώντας… γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη και με την νίκη του και στο Game 2 με 80-65, έκανε το 2-0 και πλέον στρέφει την προσοχή του στους επερχόμενους τελικούς της Basket League απέναντι στον Ολυμπιακό.

Νευρικό το ξεκίνημα από αμφότερες τις ομάδες, όπως φαίνεται από το 2-1 μετά από τα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Η εξαιρετική προσπάθεια του Γκάλινατ (κλέψιμο, αιφνιδιασμός), κράτησε τον Άρη μπροστά στο σκορ (6-5), όμως Μπαλτσερόφσκι και Γκραντ έβαλαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (6-9). Ένα προσωπικό 5-0 του Γκάλινατ έφερε τον Άρη μπροστά με 11-9, ο Ντε Σόουσα πέτυχε το 13-11, με τον Άρη να κρατά το υπέρ του +2, μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (15-13).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 5-0 για το 15-18.ο Σταρκ με τρίποντο ισοφαρίζει στους 18 πόντους, ενώ ο Ντε Σόουζα, με ηρωική προσπάθεια, πέτυχε το 20-18. Το τρίποντο του Χουάντσο έδωσε… αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (22-25),  ενώ το… έμμεσο τρίποντο του Γκραντ ανέβασε το σκορ στο 25-30. Ο Γκριγκόνις, με βολές, ανέβασε το σκορ σε 28-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, το οποίο… σημαδεύτηκε από πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες, που οδήγησαν σε εκατέρωθεν τεχνικές ποινές.

Μήτογλου και Παπαπέτρου έφεραν γρήγορα τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (28-40). Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα… αστραπιαίο 5-0 για το 33-40. Το τρίποντο του Ναν για το 33-43, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +10, ο Μήτογλου ανέβασε την διαφορά στους 12 (33-45), με τον ίδιο να ανεβάζει το «πράσινο» σερί στο 7-0 (33-47). Νέο τρίποντο του Γκραντ για το 33-50, με τον Τολιόπουλο με τρίποντο να «σπάει» το σερί των φιλοξενούμενων (36-50). Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, με τους Γκραντ και Λεσόρ να πετυχαίνουν το 38-55. Ένα γρήγορο 6-0 από πλευράς γηπεδούχων… ροκάνισε την διαφορά στους 11 (44-55), ενώ ο Καλόγηρος, με γκολ – φάουλ, μείωσε σε 47-57, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-60.

Με δυο βολές του Περσίδη ο Άρης έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (51-60). Συνεχόμενοι πόντοι του Λεσόρ έστειλαν το «τριφύλλι» στο +13 (53-66), ο Μπαλτσερόφσκι με 2+1 βολές έγραψε το 53-69, με το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα να έχει διαδικαστική μορφή για τους «πράσινους». Έτσι, το τελικό 65-80 φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 2-0 και στους τελικούς της Basket League, εκεί που περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός, με τους «πράσινους» να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας και τον τίτλο του πρωταθλητή να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80

Οn fire: Ο Λεσόρ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού

Ξεχώρισαν: Ακόμα μία μεστή εμφάνιση του Γκραντ με 13 πόντους, από 11 είχαν οι Ναν και Γκριγκόνς και 10 ο Ερνανγκόμεθ. Για τον Άρη, Ντε Σόουζα και Γκάλινατ είχαν από 12 πόντους, με τον πρώτο να έχει και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον Παναθηναϊκό (55-77) στο 37’

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Αγραφιώτης, Μηλαπίδης