Περιστέρι - Άρης 75-71: Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην 3η θέση οι "Πρίγκιπες"

Το Περιστέρι επικράτησε με 75-71 του Άρη στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" και κατέκτησε την τρίτη θέση στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-2 με τρίποντο του Γουίλιαμς,με τον Άρη να μειώνει σε 12-8 με τρίποντο του Τολιόπουλου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 23-20 χάρη σε σουτ τριών πόντων του Κατσίβελη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το παιχνίδι πήγε πόντο - πόντο,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-38 όπως αυτό διαμορφώθηκε από το καλάθι του Βασίλη Τολιόπουλου.

Στο δεύτερο μισό,ο Έλληνας γκαρντ έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του (35-41),αλλά το Περιστέρι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-5 για το 49-46. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους επιμέρους 12-2 για την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι,με 7 πόντους (51-58),με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-58. Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Τολιόπουλος με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το σκορ 61-66 αλλά το 7-0 σερί της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη έκαναν το σκορ 68-66,με τις δύο βολές του Ντε Σόουζα να γράφουν το 68-68. Εκεί ο Άρης δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση και το Περιστέρι ξέφυγε με 4 (72-68). Στην τελευταία κρίσιμη επίθεση του Περιστερίου,με το σκορ στο 72-69, ο Ράγκλαντ αστόχησε σε drive αλλά οι κίτρινοι έχασαν την κατοχή και οι 2/2 βολές του Ελάιζα Μήτρου - Λονγκ σφράγισαν την τρίτη θέση για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

On fire: Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε 22 πόντους με 6/13 τρίποντα αλλά δεν ήταν αρκετός για τους φιλοξενούμενους.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Νίκος Χουγκάζ πέτυχε 16 πόντους,ενώ ο Τρέβορ Τόμπσον πέτυχε double double (15 πόντοι,10 ριμπάουντ) όπως και ο Τζο Ράγκλαντ (13 πόντοι,10 ασίστ)

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 των γηπεδούχων στα 4' (12-2)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Μαρινάκης, Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα: 23-20,35-38,55-58,75-71