Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86: «Θρυλικό πάρτι» στο ΣΕΦ και 2-0 για τους πρωταθλητές

Με όπλο σε ακόμα ένα παιχνίδι τον επιθετικό του πλουραλισμό (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 92-86, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών, η οποία μεταφέρεται την Δευτέρα (10/6, 21:15) στο ΟΑΚΑ

Με καλάθι του Σλούκα για το 0-2 ξεκίνησε ο δεύτερος τελικός της Basket League. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μπήκε ζεστός και με τρίποντο έγραψε το 2-5, ενώ νέο τρίποντο του Χουάντσο, έφερε το γρήγορο 2-8 για τους «πράσινους». Ο Παπανικολάου με τρίποντο απάντησε για το 5-8, με τον Πίτερς να ισοφαρίζει σε 8-8. Το γκολ – φάουλ του Μιλουτίνοβ έγραψε το 10-10 με τον Σέρβο, όμως, να κερδίζει και το δεύτερο φάουλ του Μπαλτσερόφσκι, αναγκάζοντας τον Αταμάν να ρίξει αμέσως στο παρκέ τον Λεσόρ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να… εκτελεί από την περιφέρεια, με τον Παπαπέτρου να σημειώνει το 12-13,  ενώ ο Ναν έγραψε το 12-15. Το γκολ – φάουλ του Λεσόρ έφερε το σκορ στο 14-18, με τον Πίτερς να αποχωρεί για τα αποδυτήρια, καθώς μάτωσε το πρόσωπο του, από την σύγκρουση του με τον Γάλλο σέντερ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με τον Παπαπέτρου ξέφυγαν με πέντε πόντους (14-19), με τον Γκος να απαντά με γκολ – φάουλ για το 17-19. Λεσόρ και Σλούκας απάντησαν με ένα 5-0 για το 17-24, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-24, μετά από τέσσερις προσωπικούς πόντους του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος.

Με καλάθια των Ερνανγκόμεθ και Πετρούσεβ για το 23-26, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Πίτερς, μετά από ασίστ του Πετρούσεβ, έφερε το ματς στον πόντο (25-26), με τον Λεσόρ, με ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ, να κρατά τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (26-29). Ένα ακόμα 5-0, από τους Μήτογλου και Γκριγκόνις, έδωσε νέο… αέρα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (28-34), με τον Παναθηναϊκό να μετρά 5/9 τρίποντα, έναντι 2/9 των γηπεδούχων. Μεγάλο καλάθι από τον Ναν για το 28-36, έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +8, με τον Ολυμπιακό, όμως, να απαντά με δύο τρίποντα των ΜακΚίσικ και Γκος για το 34-36, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Πίτερς ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 8-0, ισοφαρίζοντας σε 36-36, με τον Μιλουτίνοβ να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 38-36. Νέο τρίποντο του Γκριγκόνις για το 38-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της… μάχης του ΣΕΦ.

Με καλάθι του Ναν για το 38-41, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Παπανικολάου με γκολ – φάουλ ισοφάρισε σε 41-41, ενώ το τρίτο φάουλ του Ναν, μετά από τεχνική ποινή, ήταν ένα πρώτο πρόβλημα για τον Αταμάν. Το τρίποντο του Κάνααν για το 45-43 έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ, με τον Αμερικανό με floater να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους». Ο Κάνααν… πήρε φωτιά και με νέο τρίποντο έγραψε το 50-43, με τον Αταμάν να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Ναν με ένα άψογο σλάλομ έσπασε το σερί των γηπεδούχων, για το 50-45,  όμως ο Κάνααν με ένα… χορευτικό πέτυχε το 54-46. Το τρίποντο του Παπανικολάου για το 57-46, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, με τον Γουόκαπ, με νέο τρίποντο για το 60-46, να… σηκώνει στον αέρα το φαληρικό κλειστό. Το τρίτο φάουλ του Γουόκαπ ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να ρίξει στο ματς τον Γκος, με τον Παναθηναϊκο να επιστρέφει από το τάιμ άουτ με ένα 4-0 για το 60-50. Οι βολές του Σλούκα για το 60-52 ανέβασαν το πράσινο σερί στο 6-0, με τον Μιλουτινοβ να σπάει το πράσινο σερί, πετυχαίνοντας το 62-52. Το τρίποντο του Γκραν για το 62-55… ροκάνισε την διαφορά στα μισά, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα 4-0 για το 66-55, όμως ο Γκριγκόνις πέτυχε ένα μεγάλο γκολ – φάουλ μπροστά στον Μιλουτίνοβ για το 66-58. Ο Σέρβος σέντερ με 2/2 βολές διατήρησε τον Ολυμπιακό στο +10 (72-62), ενώ το φόλοου κάρφωμα του Πετρούσεβ έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στους γηπεδούχους (74-62). Ο Παναθηναϊκός δεν είπε την τελευταία του κουβέντα και με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε σε 74-67. Ο Πίτερς με 2/2 βολές πέτυχε το 76-67, όμως ο Ναν με τρίποντο μείωσε σε 76-70. Το κάρφωμα του Χουάντσο έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (79-74),  όμως ο Κάνααν πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο για το 82-74. Ο Λεσόρ με χουκ κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό (82-76), όμως ο Γκος με νέο τρίποντο, έστειλε την διαφορά στους εννέα πόντους (85-76). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα είχαμε ένταση ανάμεσα σε Σλούκα και Κάνααν, με τον Αταμάν να…ξεσπά προς… όποιον έβρισκε μπροστά του με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Μετά από αρκετή ώρα που συνεχίστηκε το παιχνίδι, Πίτερς και Μιλουτίνοβ  με βολές ανέβασαν την διαφορά στους 10 (88-78), ο Παναθηναϊκός πέτυχε μερικά… απίστευτα τρίποντα (90-84), όμως δεν μπορούσε να αποσοβήσει το… μοιραίο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 92-86 και το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86

Οn fire: Ακόμα ένα τεράστιο παιχνίδι από τον Νίκολα Μιλουτίνοβ με 17 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Γκος με 19 πόντους, με τον Κάνααν να έχει 16 πόντους, 11 στην τέταρτη περίοδο. Για τον Παναθηναϊκό, 21 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ και 13 ο Ναν.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 (60-46) στο 26’

Διαιτητές:  Τσαρούχα, Αγραφιώτης, Τσολάκος