Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76: Έβγαλε αντίδραση και έμεινε ζωντανός

«Πράσινος» βάφτηκε ο τρίτος τελικός της Basket League. Ο Παναθηναϊκός ανταπεξήλθε στην πίεση του «do or die» για τον ίδιο αγώνα, αλλά και στην επιστροφή των πρωταθλητών από το -16  και με κορυφαίο τον Λεσόρ αλλά και  x factor τον Κώστα Αντετοκούνμπο, επικράτησε του Ολυμπιακού με 83-76, μείωσε την σειρά σε 2-1, η οποία και μεταφέρεται την Τετάρτη στο ΣΕΦ (12/6, 21:15).

Με καλάθι του Ναν ξεκίνησε ο τρίτος τελικός της Basket League για την σεζόν 2023-24. Ο Ολυμπιακός, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, στηρίχθηκε στον Μιλουτίνοβ, που σημείωσε τους τέσσερις πρώτους πόντους της ομάδας του (4-4). Ο Γκραντ με γκολ – φάουλ πέτυχε το 9-6, ενώ οι Μήτογλου με βολές, μετά το δεύτερο φάουλ και του Παπανικολάου (προηγήθηκαν τα δύο φάουλ του Κάνααν), έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (11-6). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε σε 11-9, ενώ ο Πίτερς, με καλάθι μέσα από την ρακέτα, ισοφάρισε σε 11-11. Έξι  σερί πόντοι του Λεσόρ έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 19-13, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με τους Γουόκαπ και Μιλουτίνοβ να τρέχουν ένα 5-0 για το 19-18. Ο Λεσόρ συνέχισε να κυριαρχεί στην ρακέτα, πετυχαίνοντας το 23-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με καλάθι του Σλούκα για το 25-18 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Μεγάλο καλάθι του Ναν για το 27-20, με το δεύτερο φάουλ του Πετρούσεβ να αναγκάζει τον Μπαρτζώκα να ρίξει και πάλι τον Μιλουτίνοβ στο παρκέ. Το επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα του Αντετοκούνμπο για το 29-20, έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +9. Νέο εντυπωσιακό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο για το πρώτο «πράσινο» διψήφιο προβάδισμα (31-20), με τον Μπαρτζώκα να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Ο Πίτερς αστόχησε σε δύο φόλοου κάτω από το καλάθι, ο Ναν όχι, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 13 πόντους (33-20). Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε να παίζει τον ρόλο το «x factor» και με το τρίτο του κάρφωμα έγραψε το 35-23, ενώ και ο Ναν βρισκόταν σε εντυπωσιακή βραδιά και με πέντε σερί πόντους πέτυχε το 40-24.  Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 6-0 με τους Μιλουτίνοβ και Πίτερς για το 40-30, όμως το τρίποντο του Χουάντσο έφερε και πάλι την διαφορά στο +13 (43-30), με τους Πειραιώτες, όμως, να κλείνουν το α’ μέρος με τέσσερις πόντους των ΜακΚίσικ και Κάνααν για το 43-34.

Με κάρφωμα του Λεσόρ για το 45-34, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος του αγώνα του ΟΑΚΑ, ενώ ο Μήτογλου με φόλοου έστειλε και πάλι την διαφορά στο +13 για τους γηπεδούχους (47-34). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 2-7, ρίχνοντας την διαφορά στους οκτώ πόντους (49-41), ενώ το τρίποντο του Κάνααν μείωσε σε 52-44. Ο Ναν απάντησε με δικό του τρίποντο για το 55-44. Δύο καρφώματα του Μιλουτίνοβ και μία βολή του Κάναν έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (55-49), όμως το τρίτο φάουλ του Μιλουτίνοβ δημιούργησε έναν έξτρα πονοκέφαλο στον Μπαρτζώκα. Ένα δύσκολο καλάθι του Παπαπέτρου έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +9 (58-49), ενώ ο Ναν από την γραμμή των ελευθέρων βολών πέτυχε το 59-49. Συνεχόμενοι πόντοι του Πετρούσεβ… ροκάνισαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (61-57), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 61-59, μετά από… αυτοκαλάθι του Χουάντσο!

Με καλάθι και φάουλ του Σλούκα για το 64-59 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του ντέρμπι του ΟΑΚΑ και αφού ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία για το… προσπέρασμα, μετά το άστοχο τρίποντο του Πετρούσεβ. Ο Κάνααν φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ σε σπρώξιμο στον Λεσόρ από το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους διαιτητές να χρεώνουν με τέταρτο φάουλ και τον Πετρούσεβ. Δύο καρφώματα των Παπανικολάου και ΜακΚίσικ έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (64-64), με το παιχνίδι να πηγαίνει «μία σου και μία μου». Τέσσερις πόντοι των Γκραντ και Σλούκα έφεραν το 70-66, ενώ ο Ναν με 2/2 βολές ανέβασε το πράσινο σερί στο 6-0 για το 72-66. Ο Κάνααν με τρίποντο για το 72-69 έσπασε το σερί των γηπεδούχων, ο Μιλουτίνοβ με 2/2 βολές μείωσε σε 72-71, ενώ ο Σέρβος με άλει ουπ έβαλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 73-72. Ο Λεσόρ απάντησε με γκολ – φάουλ για το 75-73, ενώ το τρίποντο του Παπαπέτρου για το 78-73, έδωσε πολύτιμο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μιλουτίνοβ χρεώθηκε με 3’’, με τον Σλούκα να ανεβάζει το σερί της ομάδας του στο 8-0 και το σκορ στο 80-73. Ο Κάνααν με τρίποντο μείωσε σε 81-76, όμως το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει,  με τον Σλούκα με δύο βολές να διαμορφώνει το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34 , 61-59, 83-76

Οn fire: Ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Ξεχώρισαν: Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Λεσόρ με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ. 13 πόντους είχε ο Σλούκας, ενώ τεράστια ήταν η συνεισφορά του Αντετοκούνμπο με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 10’. Για τον Ολυμπιακό, ο Μιλουτίνοβ ήταν για ακόμα ένα ματς ασταμάτητος με 17 πόντους, με τον Κάνααν να έχει 14 και τους Πίτερς και Γουόκαπ από 10 έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Παναθηναϊκό (40-24) στο 17’

Διαιτητές:  Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης