Άρης-Βάλτσεα 70-63: Επικράτησε παρά τις απουσίες στο πρώτο φιλικό

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της νέας σεζόν για την ομάδα του Άρη παρά τις απουσίες, απέναντι στη ρουμανική Βάλτσεα, της οποίας επιβλήθηκε με 70-63 στο Αλεξάνδρειο.

Ο Γιάννης Καστρίτης βλέποντας πως το ρόστερ του έχει αρκετές απουσίες (Τολιόπουλος, Λαζέφσκι, Χοτζ, Γούντμπερι και Καζαμίας) έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους διαθέσιμους παίκτες του.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, χτίζοντας ένα γρήγορο 7-0, με τους Ρουμάνους ωστόσο να πλησιάζουν στο σκορ. Με πόντους του Νόλεϊ, οι κίτρινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 21-20. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, οδηγούμενες στην ανάπαυλα με 36-34 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Βάλτσεα αιφνιδίασαν τους Θεσσαλονικείς, αφού με ένα γρήγορο 0-8 σερί πέρασαν μπροστά με 36-42. Εκεί οι παίκτες του Καστρίτη βρήκαν ρυθμό, απάντησαν με δικό τους 8-0 για να ξαναπάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 52-49. Στη τελευταία περίοδο οι "κιτρινόμαυροι" διαχειρίστηκαν την μικρή διαφορά που είχαν καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 70-63 στο φιλικό ματς του "Nick Galis Hall".

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Νόλεϊ που σημείωσε 17 πόντους, με συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον Μποχωρίδη που προσέθεσε άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-34, 52-49, 70-63.

ΑΡΗΣ MIDEA: Μποχωρίδης 14, Μαντζούκας 8, Χατζηδάκης 3, Γκιουζέλης 8, Ντε Τζούλιους 8, Νόλεϊ 17, Ρόμπερτς 5, Πουρλίδας 5, Κλέι. 2.

VALCEA BC: Blidaru, Davis 3, Rotaru 7, Barnes 8, Olisemeka 4, Sabin 19, Tsiriperou 5, Gray 11, Coica 4, Uta 2.