Πανιώνιος-Κολοσσός 67-65: Με νίκη η επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια

Ο Πανιώνιος έμεινε ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πανηγυρίσε την νίκη κόντρα στο Κολοσσό Ρόδου με σκορ 67-65 συνδυάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του στην Basket League.

Iσορροπημένος ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον Κολοσσό να κάνει ένα ξέσπασμα στο 5' και με ένα 11-0 πήρε προβάδισμα 16-8 διατηρώντας του ως το τέλος του δεκαλέπτου (13-20). Σλαφτσάκης και Νταουσεβίτσιους πολύ γρήγορα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα (15-26) με τον Κολοσσό να έχει την κυριαρχία του παιχνιδιού και να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά 25-37.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση και με τον Σμιθ, τον Γούλντριτζ και τον Νοκό έτρεξε ένα 14-4 και μειώσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το επιθετικό κρεσέντο του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έτρεξε στα πρώτα λεπτά της περιόδου ένα 12-0 και προηγήθηκε στο ματς (58-51). Κολοβέρος και Ντανουσεβίτσιους έριξαν την διαφορά στο πόντο (64-63) με το ρολόι να δείχνει δυο λεπτά για το τέλος. Ο Πανιώνιος ήταν πιο ψύχραιμος, ευστόχησε στις βολές στο τέλος και πανηγύρισε την νίκη με σκορ 67-65 στην επιστροφή του στην Greek Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37,47-51,67-65

On fire: O Nοκό με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Πανιωνίου ο Σμιθ με 12 ποντους και ο Γουλντριτζ με 10 , ενώ από τον Κολοσσό οι Νταουσεβίτσιους και Γκάουντλοκ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.