Άρης-Ηρακλής 81-75: Έκανε σεφτέ με κορυφαίο τον Ντεκόζι

Ο Άρης, δια πυρός και σιδήρου, πήρε την πρώτη του νίκη για την φετινή σεζόν, νικώντας εντός έδρας τον Ηρακλή με 81-75 , για εξ' αναβολής παιχνίδι της Basket League.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και πάτησε το γκάζι με 14 πόντους σερί (14-0) στο 4', με τον Ηρακλή με ένα επί μέρους 10-1 να μειώνει στους τέσσερις πόντους, τρία λεπτά αργότερα (7').  Οι "κιτρινόμαυροι", παρότι είχαν το προβάδισμα, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν και ήταν μπροστά μόλις δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22).

Οι γηπεδούχοι κανάνε ακόμη ένα καλό ξεκίνημα και με εφτά σερί πόντους, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο 13' (31-22). Οι φιλοξενούμενοι όμως κάλυψαν την διαφορά και ισοφάρισαν στο 19' (33-33), ενώ έχοντας το momentum, κατάφεραν και πέρασαν με τέσσερις πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Ο Ηρακλής ήταν πιο αποτελεσματικός στην τρίτη περίοδο και παρόλο που ξέφυγε ακόμη και με δώδεκα πόντους στο 28' (49-61), είχε διαφορά πέντε πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-61).

Οι "κιτρινόμαυροι" με ένα επί μέρους 19-9 στην τέταρτη περίοδο, ανέτρεψαν το σκορ και  νίκησαν τον Ηρακλή με 81-75 .

Από τον Άρη διακρίθηκε ο Ντεκόζι με 20 πόντους, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Καββαδάς με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75

On fire: Ο Ντεκόζι με 20 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: 14-0 υπέρ του Άρη

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το ποσοστό 15/38 στα δίποντα για τον Ηρακλή

Διαιτητές: Σχινάς-Σταματόπουλος-Κάρδαρης