ΠΑΟΚ-Λάρισα 91-93: «Άλωσε» το Παλατάκι και έκανε την πρώτη της νίκη

Η Λάρισα πήρε ένα σπουδαίο "διπλό" στο Παλατάκι, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 93-91, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 1-3, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-5.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα (7-5, 4'), αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 10-2, πέρασε μπροστά με έξι πόντους στο 6' (15-9). Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με έξι πόντους (26-20).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους 11-5 ισοφάρισαν στο 13' (31-31) και ιδιαίτερα πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (33-31) στο 14'.  Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε την κατάσταση και προσπάθησε να ξεφύγει στην δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμη και στους εφτά πόντους (44-37), με την  Θεσσαλική ομάδα να έχει απαντήσεις και να ξαναφέρνει στα ίσα το ματς (44-44). Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-46).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-64), όμως η Λάρισα με ένα επί μέρους 29-15 στην τέταρτη περίοδο, ανέτρεψε το σκορ και με λέι απ του Σμιθ πέρασε μπροστά με ένα πόντο (88-87, 39'). Το ματς έγινε θρίλερ και οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό εναλλάσοταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να υπερτερούν και τελικώς να νικούν με 93-91.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Κακλαμανάκης με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λάρισα διακρίθηκαν οι Σμιθ και Γουέμπ με 22 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93

Διαιτητές: Σχοινάς-Μπίτης-Τσιομπάνος

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι 13 πόντοι διαφορά (70-57)

On Fire: Ο Σμιθ με 22 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11 στα 24 στα τρίποντα του ΠΑΟΚ