ΠΑΟΚ-Άρης 75-64:Ασπρόμαυρο το ντέρμπι με κορυφαίο τον Τσαλμπούρη

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Άρη με 75-64 , ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-5, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 2-3.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με εφτά πόντους (24-17), με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί δέκα πόντων και να περνούν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-24).

Αν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν άμεσα στο ένα πόντο (27-26), ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 20-9, ξέφυγε και είχε προβάδισμα δώδεκα πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν και αύξησαν την διαφορά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-46). Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να μειώσουν στην τρίτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 16-8 στο 38' (71-62), όμως ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τσαλμπούρης και Γκρίφιν με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κουζέλογλου και Ντεκόζι με 14 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σώμος, Πιτσίλκας

On Fire: Ο Τσαλμπούρης με 20 πόντους με 4/6 τρίποντα

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι 19 πόντοι (67-48)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 7/25 στα τρίποντα του Άρη