Κολοσσός-ΠΑΟΚ 84-85: Πήρε το θρίλερ με τρίποντο του Τέρνερ

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 85-84, με τους Θεσσαλονικείς να ανεβαίνουν στο 2-5 και να έχουν ίδιο ρεκόρ με τους "θαλασσί" στην βαθμολογία της Basket League.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (8-8, 5'), με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με ένα επί μέρους σκορ 13-5 στα επόμενα πέντε λεπτά και να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-13).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 11-3 (34-18, 14'), ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους, η οποία βέβαια έφτασε στο και τους 18 πόντους (45-27, 18') . Ο Κολοσσός Ρόδου με δικό του ένα επί μέρους σκορ 10-4 μείωσε, με τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω με μόλις δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-37).

O Κολοσσός Ρόδου πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους στο 29' (63-60), με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-64).

Παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με εφτά πόντους (71-64, 31'), οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησα και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 11-3 και ως αποτέλεσμα πήραν το προβάδισμα στο 36' (75-74), με τον ΠΑΟΚ να επανέρχεται στην πρωτοπορία στην επόμενη επίθεση (76-75).  Αν και οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με έξι πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (82-76), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (82-82) και το ματς έγινε... θρίλερ. Παρότι, ο Κολοσσός Ρόδου είχε ευκαιρία να ξεφύγει, έχασε 2/4 ελεύθερες βολές και ήταν μπροστά με μόνο δύο πόντους 6"" πριν από την λήξη (84-82). Ο Τέρνερ με τρίποντο στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα χάρισε στον ΠΑΟΚ την εκτός έδρας νίκη κόντρα στους Ροδίτες με 85-84.

Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Καντέρ και Άντριτς με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε ο Τέρνερ με 16 πόντους.

Περίοδοι: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Τσολάκος

On Fire: Ο Καντέρ με 24 πόντους και έξι ριμπάουντ σε 23 λεπτά

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 27-45 (18 πόντοι διαφορά για τον ΠΑΟΚ)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 12/18 στα τρίποντα του ΠΑΟΚ