ΠΑΟΚ-Ιωνικός 86-84: Στις λεπτομέρειες νίκησαν οι «ασπρόμαυροι»

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε δύσκολα τον Ιωνικό με 86-84, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 4-4, με την ομάδα της Νίκαιας να πέφτει στο 3-6.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους στο (8-2, 3'), με τον Ιωνικό να προσπερνάει και να είναι με τέσσερις πόντους μπροστά στο 6' (15-11).  Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά και είχαν δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24).

Ο Ιωνικός είχε τον απόλυτο έλγχο στην δεύτερη περίοδο και ανέβασε την διαφορά ακόμη στους δέκα πόντους (36-26, 12'). Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε στον ένα πόντο (39-38,7'), η ομάδα από την Νίκαια ήταν οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (52-44).

Στο δεύτερο μέρους, ο ΠΑΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 22-13, πήρε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65).

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τέσσερις πόντους (75-71) στο 35', αλλά της ομάδας της Νίκαιας ένα λεπτό αργότερα, με δίποντα του Σμιθ και του Πρίτζετ να φέρνουν το ματς στα ίσα (75-75). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ να βάζει κρίσιμα καλάθια στο φινάλε, ενώ τους  φιλοξενούμενους να είναι μαχητικοί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά τελικώς δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με δύο πόντους (86-84).

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λοβ και Γκρίφιν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Σμιθ και Έλμορ με 21 και 15 πόντους.