Άρης-Περιστέρι 71-84: Σπουδαίο «διπλό» με κορυφαίο τον Καράμπελα

Το Περιστέρι πήρε το ¨διπλό" στο Αλεξάνδρειο, νικώντας τον Άρη με 84-71 και για αυτό ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-4, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 3-7.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στα πρωτά λεπτά και βρέθηκε με 13 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-10). Αν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν την διαφορά στους εννιά πόντους (25-16), η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε την απόσταση και έφτασε να προηγείται ακόμη και με 17 πόντους (35-18). Ο Άρης είχε απαντήσει, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να προηγείται μόλις με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35), ενώ ο Ράιαν Χάροου έφυγε τραυματίας από το γήπεδο, λόγω θλάσης σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες που δόθηκαν.

Με 13 σερί πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το Περιστέρι ξέφυγε με 26 πόντους διαφορά (61-35), αλλά ο Άρης με ένα δικό του επί μέρους σκορ 20-6, μείωσε την διαφορά και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-57). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έξι πόντους την διαφορά (72-66), το Περιστέρι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και νίκησε με 84-71.

Περίοδοι: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84