Άρης-Χαρ.Τρικούπης 77-48: Ξέσπασαν και πήραν μια πολύτιμη νίκη οι κιτρινόμαυροι

Σαν σε προπόνηση ο Άρης νίκησε εύκολα τον Χαρίλαο Τρικούπη με 77-48 και ανέβηκε στο 4-8, με την ομάδα από την Αιτωλοακαρνανία να πέφτει στο 3-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στα πρώτα λεπτά (9-9), αλλά ο Άρης χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 10-3, κατάφερε να βρεθεί μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Οι κιτρινόμαυροι ήταν αποφασισμένοι και με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 23-16 στην δεύτερη περίοδο, κατάφερε να έχει προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Άρης αύξησε την διαφορά με δώδεκα σερί πόντους (54-29), με τον Χαρίλαο Τρικούπη να μην βρίσκει απαντήσεις και τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-38). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να νικάει τον Χαρίλαο Τρικούπη με 77-48.

Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Κουζέλογλου με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και Ντεκόζι με 13 πόντους , ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Γκότσερ και Ποιριέρ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ανδρικόπουλος-Θεονάς

On Fire: Ο Κουζέλογλου με 14 πόντους και έντεκα ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-42 για τον Άρη, οι κιτρινόμαυροι ήταν μπροστά με 32 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 15 λάθη του Χαρίλαου Τρικούπη, με τον Άρη να έχει μόλις εννιά λάθη.