ΑΕΚ-Ιωνικός 81-74: Με...ανατροπή και Ρουά Ματ νίκησε η Ένωση

H AEK δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε με ανατροπή τον αξιόμαχο Ιωνικό Νίκαιας με 81-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-3, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-8.

Αν και η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με πέντε σερί πόντους (5-0), ο Ιωνικός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Αν και οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 16' (27-26), δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα της Νίκαιας είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ δεν άφησε να ξεφύγουν, αλλά ο Ιωνικός ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 28-18, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και νίκησαν τον Ιωνικό με 81-74.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λοτζέσκι και Μορέιρα με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Πριντζέτ με 18 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Κατραχούρας

On Fire: Ο Ματ Λοτζέσκι με 21 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: το 72-61 για την ΑΕΚ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 31 ριμπάουντ του Ιωνικού, με την ΑΕΚ να έχει 43 ριμπάουντ.