Ηρακλής-Ιωνικός 75-78: Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη

Ο Ιωνικός νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 78-75 και ανέβηκε στο 6-9, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-9.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (75-74). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι άλλαξε αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο 16' (37-24). Η ομάδα από την Νίκαια είχε προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Οι κυανόλευκοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ξέφυγαν με ένα επί μέρους 21-15, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-75).  Παρότι ο Ηρακλής έδειξε μαχητικός στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε και με έξι πόντους (69-63), ο Ιωνικός αντέδρασε και ανέτρεψε τις καταστάσεις, με αποτέλεσμα να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 78-75.

Η ομάδα της Νίκαιας αν έχανε θα έκανε ένσταση γιατί ο Ηρακλής χρησιμοποίησε τον Χάγκινς χωρίς να έχει συμβόλαιο στον ΕΣΑΚΕ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και δύο ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 37-24 του Ηρακλή στο 16'

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Καββαδάς με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Μαυροκεφαλίδης και Τολιόπουλος με 24 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 9/28 του Ηρακλή στα τρίποντα

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τσώνος, Πιτσίλκας