Ιωνικός-Λαύριο 88-89: Νίκη στις λεπτομέρειες για τους μεταλλωρύχους

Το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Ιωνικού και νίκησε με 89-88, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 11-4 και στην πρώτη θέση, με την ομάδα της Νίκαιας να πέφτει στο 6-10 και την έβδομη θέση.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-24). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Ιωνικός με ένα επί μέρους σκορ 9-1, μείωσαν στον ένα πόντο στο 17' (45-44). Το Λαύριο έπαιξε αποτελεσματικά και είχε προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (56-49).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους (66-54, 25'), ο Ιωνικός μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 10-5, αλλά το Λαύριο παρέμεινε μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-64).

Στην τέταρτη περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς η ομάδα της Νίκαιας ισοφάρισε στο 37' (85-85), αλλά το Λαύριο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πήρε την νίκη σε ένα δραματικό φινάλε με 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89

On Fire: Ο Χόλογουελ με 25 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +12 του Λαυρίου (66-54) στο 25'

Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Χόλογουελ και Σμιθ με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Ντέιβις και Κάρτερ με 17 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 46 ριμπάουντ του Λαυρίου, με τον Ιωνικό να έχει 30 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Καλδίρης, Παντελίδης