Παναθηναϊκός-Ιωνικός 98-74: Φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και πήρε την νίκη

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ιωνικό με 98-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 13-2 και την δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα της Νίκαιας έπεσε στο 6-11 και την έκτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναικό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά ο Ιωνικός προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20).  Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού καμία ομάδα δεν είχε σταθερό προβάδισμα, αλλά αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-39).

Οι πράσινοι είχαν τον κύριο λόγο στο δεύτερο μέρος παρά την πίεση του Ιωνικού, αλλά προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-64). Με μια καταιγιστική τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναικός με ένα επί μέρους σκορ 30-10, κατάφερε να νικήσει τον Ιωνικό με 98-74.

Δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

On Fire: Ο Τι Τζέι Μπρέι με 20 πόντους και πέντε ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 98-73 (+23) στο 39' για τον Παναθηναικό

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μπρέι και Χεζόνια με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκε ο Χόλογουελ με 16 πόντους, καθώς οι Χουγκάζ και Χόλιφιλντ σκόραραν από 13 πάντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 15 λάθη του Ιωνικού, με τον Παναθηναικό να έχει 10 λάθη.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Πιτσίλκας, Ραχιώτης