ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 82-74: Υπερασπίστηκε την έδρα του και πάτησε τετράδα

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 82-74, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-8 και την τέταρτη θέση, ενώ οι θαλασσί έπεσαν στο 6-12 και την ένατη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Οι ασπρόμαυροι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρότι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν εξαιτίας της πίεσης που ασκούσε ο Κολοσσός Ρόδου, αλλά παρέμεινε μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και κατάφεραν να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56). Παρά το γεγονός ότι ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε να πιέζει, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πήρε την νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74

On Fire: Ο Κέρεμ Καντέρ με 19 πόντους, οχτώ πόντους σε 29:16 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 10 πόντοι διαφορά (66-56) για το 41' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τέρνερ και Λοβ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Καντέρ και Άρτις με 19 και 18 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 50% στα δίποντα του Κολοσσού Ρόδου, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 66%.

Διαιτητές: Μάνος, Μαγκλογιάννης, Ανδρικόπουλος