Κολοσσός - Προμηθέας 79-84: 4η διαδοχική νίκη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας νίκησε και ανέβασε το ρεκόρ του στο 13-5 ενώ ο Κολλοσός έπεσε στο 7-13.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλαν τον ρυθμό τους, χωρίς να χάσουν καμία στιγμή το προβάδισμα.  Παρόλο που ο Κολοσσός στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση του, οι Πατρινοί  άντεξαν και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο +8 (33-41,20'). Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιαννόπουλο ανέβασε και άλλο την απόδοση της, φτάνοντας την διαφορά στο +15 ( 33-48, 22'). Στο τελευταίο μέρος η ομάδα της Ρόδου έβγαλε αντίδραση μέ ένα επιμέρους σκορ 21-17. Όμως ο Προμηθέας κράτησε την ψυχραιμία και έφτασε στην νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41. 58-67, 79-84

Οn fire:  Χάρης Γιαννόπουλος 16 ποντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το + 15 του Προμηθέα (33-48, 22')

Ξεχώρισαν:  Για τους Νικητές ο Γιαννόπουλος με 16 πόντους και οι Αγραβάνης και Γκραντ με 15 πόντους έκαστος

Για τους ηττημένους ο Καντέρ με 25 πόντους και ο Άντριτς με 24 πόντους

Στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Τα 33 ριμπάουντ του Προμηθέα έναντι στα 23 του Κολοσσού

Διαιτητές: Σώμος, Καλδίρης, Σταματόπουλος