Άρης-Παναθηναϊκός 81-71: Μέγα πράσινο κάζο

Ο Άρης γύρισε από το -19 στο ημίχρονο και με ένα επί μέρους σκορ 57-28 στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναικό με 81-71.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναικό να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-9, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-24).

Οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-14, μειώσαν την διαφορά, με τον Παναθηναικό να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-55). Ο Άρης συνέχισε δυνατά και στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις, με ένα επί μέρους σκορ 26-14 και να νικήσει με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71
On Fire: Ο Χάνλαν του Άρη με 35 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 37:18 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 24-43 (οι 19 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό στο ημίχρονο).
Ξεχώρισαν: Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Νετζήπογλου με 35 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Πέρι και Γουάιτ με δώδεκα πόντους έκαστος.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 13 λάθη του Παναθηναικού, με τον Άρη να έχει οχτώ λάθη.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιόπανος, Δαρλαμήτσος