Παναθηναϊκός-Ιωνικός 92-78: Ζορίστηκαν για τρία δεκάλεπτα οι πράσινοι

Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναικό, αφού ήταν ανταγωνιστικός ως το τέλος, δεν τον άφησε να βρει ρυθμό και τον ζόρισε, με τους "πράσινους" να ξεφεύγουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά από το 33' λεπτό και μετά, ενώ πήρε την νίκη με 92-78 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 1-1, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 1-2.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με οχτώ πόντους (10-2, ), με τον Ιωνικό να μαζεύει την διαφορά (14-11, ), αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Αν και οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (19-19, 12'), ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).

Αν και η ομάδα από την Νίκαια πίεσε για να μειώσει το σκορ και ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην τέταρτη περίοδο, κάτι που φάνηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78
On Fire: Ο Τζέρμαν με 25 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 26:21 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 92-75 (οι 17 πόντοι για τον Παναθηναικό στο 39' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Παπαπέτρου με 19 πόντους, ενώ οι Νέντοβιτς και Γουάιτ σκόραραν από 16 πόντους έκαστος. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζερμάν και Κολοβερό με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 45% του Ιωνικού στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 63%.
Διαιτητές: Καρδάρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης