Προμηθέας – Λάρισα 91-77: Πάρτι με πρωταγωνιστές τους Ρέι και Γκραντ

Για 20 λεπτά ο Προμηθέας τα έβρισκε… μπαστούνια απέναντι στους μαχητικούς Λαρισινούς. Στο β’ μέρος, όμως, οι Πατρινοί… πάτησαν γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Ρέι και Γκραντ… καθάρισαν τους Θεσσαλούς, που έμειναν από δυνάμεις,(εκτός ο Φόρτσουν, ενώ και ο Θριτ τέθηκε νοκ άουτ μόλις από το 2') με 91-77, πετυχαίνοντας την τρίτη τους νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, παρά το γεγονός πως ο Προμηθέας πήρε γρήγορο προβάδισμα 10 πόντων (16-6 στο 5’), όμως οι Λαρισινοί απάντησαν άμεσα με ένα 2-13  για το 18-19, προτού ο Γκάντι γράψει το 20-19, με το φινάλε του δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το 18’(34-35), σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα των Ρέι και Μάιλς έδωσαν… αέρα πέντε πόντων στον Προμηθέα (40-35), προβάδισμα το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (42-37).

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί έφτασαν εκ νέου σε διψήφια διαφορά (56-43 στο 24’ και 60-45 στο 25’), όμως και πάλι η Λάρισα έδειχνε να έχει τις απαντήσεις, καθώς με ένα επιμέρους 2-9, μείωσαν και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (62-54 στο 28’). Ένα 5-0 των Ρογκαβόπουλου και Γκραντ, όμως, έφερε και πάλι τον Προμηθέα στο +13 (67-54), με τους Πατρινούς να μπαίνουν στην τελευταία στροφή του αγώνα, με προβάδισμα 12 πόντων (69-57) και τον Μπασίνα, με το τρίποντο που σημείωσε στο 32’ για το 76-60, να βάζει ουσιαστικά τέλος στο ματς. Η Λάρισα δεν είχε τα ψυχικά αλλά και τα σωματικά αποθέματα για να πραγματοποιήσει ακόμα μία επιστροφή, με τον Προμηθέα να φτάνει στην νίκη με 91-77 και στο 3-1, με τους Θεσσαλούς να πέφτουν στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα:  20-19, 42-37, 69-57, 91-77

On Fire: Ο Ρέι ήταν κάτι παραπάνω από… καυτός, τελειώνοντας το ματς με 29 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Προμηθέα (89-70) στο 36’

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός και ο Γκραντ με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Χαντ και Γιαννόπουλος. Για την Λάρισα, ο Χάντσον είχε 24 πόντους, οι Ζάρας και Τσαϊρέλης από 12 έκαστος, ενώ ο Κρουμπάλι είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ/

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:Ο Προμηθέας κυριάρχησε τόσο στα ριμπάουντ (38-31) όσο και στις ασίστ (21-14).

Διαιτητές: Τσαρούχα, Καρδάρης, Μπακάλης