Κολοσσός Ρόδου-Ιωνικός 88-81: «24αρα» Φλόιντ με το καλημέρα

Ο Κολοσσός Ρόδου φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 88-81, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 3-1, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 1-3.

Ο Ιωνικός είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και παρότι ο Κολοσσός Ρόδου ισοφάρισε (16-16, 9'), οι φιλοξενούμενοι  ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-21).

Η ομάδα από την Νίκαια είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε ένα σημείο (33-33, 15' ), αλλά τον Ιωνικό να διατηρεί το προβάδισμα του και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-46).

Ο Κολοσσός Ρόδου άλλαξε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήρε τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν τον Ιωνικό εντός έδρας με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81
On Fire: Ο Φλόιντ με 24 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 20:39 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-75 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 39' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Φλόιντ και Γουίλιαμς με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Γόντικας (12ρ.) και Τζέρμαν με 21 και 20 πόντους
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 47% του Ιωνικού στα δίποντα, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 58%.