ΑΕΚ-Άρης 64-63: Με λέι απ του Πετρόπουλου πήρε το θρίλερ

H AEK πήρε το θρίλερ με λέι απ του Πετρόπουλου πέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, επικρατώντας του Άρη εντός έδρας με 64-63.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, αλλά τους δύο συλλόγους να είναι ισόπαλοι στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-15).  Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Αν και η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και ισοφάρισαν (51-51, 29'), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-51). Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους (62-52, 35'), ο Άρης με έντεκα σερί πόντους, γύρισε το ματς και προηγήθηκε με ένα πόντο (62-63, 39'). Η ΑΕΚ με λέι απ του Πετρόπουλου πέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63
On Fire:  Ο Γουίλιαμς με 17 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 37:44 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 63-52 (οι δέκα πόντοι διαφορά για την ΑΕΚ στο 35' λεπτό).
Ξεχώρισαν:  Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Χάμερ και Πετρόπουλος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Χάνλαν με 17 και 13 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 40% του Άρη στα δίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 62%.