Παναθηναϊκός - Λαύριο 102-83: Έτρεχε με 102 φορώντας... ζώνη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 102-83 του Λαυρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής και έφτασε το ρεκόρ του σε 7-1, αφήνοντας στο 4-5 τον αντίπαλό του.

Οι “πράσινοι” έκαναν καλό ξεκίνημα και ήταν εύστοχοι από κοντινή απόσταση. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με +7 (27-16) στο 6ο λεπτό, για κλείσει το δεκάλεπτο 29-16.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική, καθώς το Λαύριο απάντησε με τρίποντα (4/5) στην ενέργεια του τριφυλλιού και αφού ισοφάρισε προσωρινά 36-36 στο 16ο λεπτό, τελικά βρέθηκε στο -5 (49-44) με την εκπνοή του ημιχρόνου.

O Δημήτρης Πρίφτης... επιστράτευσε την αγαπημένη του άμυνα ζώνης, η οποία βοήθησε την ομάδα του να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα του Λαυρίου. Το αποτέλεσμα ήταν να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο ο Παναθηναϊκός και μέχρι το 25ο λεπτό να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (63-51) με το τέλος της τρίτης περιόδου να τον βρίσκει στο +7 (73-66).

Οι φιλοξενούμενοι, δεν το έβαλαν κάτω και με πιεστική άμυνα μείωσαν σε 80-75 στο 35ο λεπτό με τον Κάρτερ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών τους. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε όρεξη για... περιπέτειες, έκλεισε την άμυνά του, βρήκε καλές αποστάσεις στην επίθεση και έφτασε στη νίκη με 102-83.

Τα Δεκάλεπτα: 26-16, 49-44, 73-66, 102-83

On Fire: Ο Τζέρεμι Έβανς με 22 πόντους και 9/11 δίποντα!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 (102-83) το τελικό σκορ

Ξεχώρισαν: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς που σημείωσε 15 πόντους όσους και ο Βασίλης Μουράτος

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Η άμυνα ζώνης του Πρίφτη στο ημίχρονο, που έγειρε την πλάστιγγα υπερ του τριφυλλιού.

Διαιτητές: Πίστσίλκας, Μαγκλογιάννης, Σκαλτζής