ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 86-80: Με double double του Τζόουνς

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για το πρωτάθλημα μετά από ένα μήνα (από 11/12), κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Κολοσσό με 86-80 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-6, ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 7-4.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε πιο δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-18, οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39). Ιδιαίτερα μόλις 4:33 πρόλαβε να παίξει ο Βασίλης Ξανθόπουλος, αφού μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ, δέχθηκε μία πολύ αυστηρή τεχνική ποινή, με τον διαιτητή Πιτσίλκα να θεωρεί ότι η αντίδρασή του ήταν υπερβολική και να τον στέλνει πρόωρα στα αποδυτήρια.

Αλλαγή σκηνικού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από την Ρόδο να περνάει στην αντεπίθεση και να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-61). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Κολοσσού Ρόδου εντός έδρας με 86-80.

Δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

On Fire: Ο Τζόουνς του ΠΑΟΚ και ο Φλόιντ του Κολοσσού Ρόδου με 20 πόντους

H μεγαλύτερη διαφορά: Το 12-0 (οι δώδεκα πόντοι για τον ΠΑΟΚ στο 2' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Τζόουνς (13ρ. και δύο ασίστ) και Γιάνκοβιτς (6ρ. και δύο ασίστ) με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Φλόιντ και Μαργαρίτης με 20 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 35% του Κολοσσού Ρόδου στα δίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 46%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Κατραχούρας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.