Λάρισα-Άρης 84-81: Νίκη ανάσα για τους Θεσσαλούς με κομβικό Κρουμπαλί

Ο Άρης επέστρεψε στα τελευταία λεπτά, με την Λάρισα να διατηρεί το προβάδισμα της και να επικρατεί εντός έδρας με 84-81, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 3-7, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 4-6.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους (10-2, 5' λεπτό), με τους κιτρινόμαυρους να μαζεύουν στους δύο πόντους την διαφορά (12-10, 7' λεπτό), αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Θεσσαλούς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Ο Άρης επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε στο 1'37'' πριν από το τέλος, να περάσει μπροστά στο σκορ με καλάθι και φάουλ του Κάουαν, ωστόσο ένα τρίποντο του Παπαντωνίου, μία σπουδαία άμυνα και δύο βολές του Μούντι έδωσαν την νίκη στην Λάρισα με 84-81.

Δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

On Fire: Ο Καουάν του Άρη με 24 πόντους

H μεγαλύτερη διαφορά: Το 33-23 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο 14' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Καουάν και Χάνλαν με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Κρουμπαλί και Τσαιρέλης με 20 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 55% του Άρη στα δίποντα, με την Λάρισα να έχει 61%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.