ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 72-67: Πήρε το ντέρμπι των δικεφάλων με καθοριστικό Χάμερ

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 73-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-6, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 4-7.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Αν και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους (29-21, 12' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 20-7 και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Οι "κιτρινόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-51). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και στους 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο (66-53, 32' λεπτό), με τον ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 14-6, να μαζεύει την διαφορά, αλλά την ΑΕΚ να νικάει εντός έδρας με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51

On Fire: Ο Χάμερ της ΑΕΚ με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 35:23 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-53 (οι 13 πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 32' λεπτό)>

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Χάμερ (11ρ. και τέσσερις ασίστ) και Γκρίφιν (9ρ. και μία ασίστ) με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Λοβ με 16 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 44% του ΠΑΟΚ στα δίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 58%.

Διαιτητές: Φούφης, Τσολάκος, Πουρσανίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.