Προμηθέας-Περιστέρι 82-77: Με κορυφαίο Αγραβάνη επικράτησαν οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε το Περιστέρι με 82-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 9-4 (2η θέση), ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 6-7 (5η θέση).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Προμηθέας στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους (16-6, 7' λεπτό), με το Περιστέρι να μειώνει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμούς και διεύρυναν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημίχρονου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-52). Ο Προμηθέα διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Περιστέρι με 82-77.

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52,  82-77

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με τους 26 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 55-44 (οι έντεκα πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 36' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγραβάνης και Γκραντ με 26 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Μωραίτης και Κόζει με 13 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 48% του Περιστερίου στα δίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 66%.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Ζαχάρης, Τσώνος