Παναθηναϊκός-Άρης 103-83: Με υπογραφή Νέντοβιτς

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Άρη με 103-83, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 10-1 (3η θέση), ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 5-7 (10η θέση).

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-12). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφια ποσοστό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-33).

Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Άρη με ένα επί μέρους σκορ 32-24 να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-65). Αν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου στους επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις, ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 103-83.

Δεκάλεπτα:  29-12, 54-33, 78-65, 103-83

On Fire: Ο Νέντοβιτς του Παναθηναικού με 28 πόντους

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Έβανς με 28 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Κέλι με 25 και 15 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 58-35 (οι 23 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 22' λεπτό).

Διαιτητές: Κάρδαρης, Ζακεστίδης, Κωνσταντινίδου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Καββαδάς 6, Κασελάκης, Γουάιτ 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Νέντοβιτς 28 (2/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Έβανς 17 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 3, Σαντ-Ρος 8 (2)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάουαν 4, Καμάρας, Πουλιανίτης 9 (3), Πετανίδης, Λόκετ 2, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 12 (2), Χάνλαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές), Κέλι 15 (5/14 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Κώττας