ΑΕΚ-Απόλλων Πάτρας 77-75: Ζορίστηκαν στο τέλος αλλά πήραν την νίκη οι κιτρινόμαυροι

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 77-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-8, ενώ η ομάδα από την Αχαϊα έπεσε στο 5-10.

Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-20). Αν και ο Απόλλωνας Πάτρας ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τρεις πόντους (48-45, 23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 13-5, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-53). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου (72-57, 34' λεπτό), αλλά ο Απόλλων Πάτρας με ένα επί μέρους σκορ 18-5 στα τελευταία λεπτά, επέστρεψε στον αγών και το έκανε ντέρμπι. Στο τελευταίο λεπτό, ο  Τσαλμπούρης έβαλε μεγάλο καλάθι για το 76-75, αλλά αστόχησε μετά σε εκτέλεση τριπόντου και ο Δίπλαρος έκανε λάθος στην επαναφορά και μετά από φάουλ που έγινε στον Κουζέλογλου, με βολή του τελευταίο το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 77-75.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Χάμερ (10ρ. και τρεις ασίστ) και Παππάς με 17 πόντους έκαστος. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Σίμονς και Τσαλμπούρης  με 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75

On Fire: Ο Σίμονς και ο Τσαλμπούρης από τον Απόλλωνα Πάτρας με 18 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά:Το 72-57 (οι 15 πόντοι για την ΑΕΚ στο 34' λεπτό).