Άρης-ΑΕΚ 91-73: Την σάρωσαν οι Θεσσαλονικείς

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 91-73 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-9 (4η θέση), με τους φιλοξενούμενους να είναι πέμπτοι με το ίδιο ρεκόρ (7-9).

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους (7-0, 3' λεπτό). Η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 30-15 στα επόμενα λεπτά, προσπέρασε στο σκορ και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-22). Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Οι Θεσσαλονικείς κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-59). Ο Άρης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περιόδο με ένα επί μέρους σκορ 29-14 και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 91-73.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν (3ρ. και έξι ασίστ) και Νετζήπογλου (8ρ. και τρεις ασίστ) με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Τζούιστον να έχουν 15 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Πάππας με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-69

On Fire: Ο Κάουαν του Άρη με 21 πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 32:33 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-62 (οι 23 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 35' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 44% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Άρη να έχει 64%

Διαιτητές: Φούφης - Ζαχαρής - Μαλαμάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.