Λαύριο-Άρης 68-64: Το γύρισε στο φινάλε

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στον Άρη, ο οποίος είχε μόλις εννέα παίκτες στο ρόστερ του και νίκησε με 68-64 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-10, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 7-10.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους (27-19, 14' λεπτό), με τους κιτρινόμαυρους να μειώνουν και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (36-36).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και η ομάδα της Νότιας Αττικής προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-46).  Παρότι οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με επτά πόντους (58-51, 34' λεπτό), με το Λαύριο να ισοφαρίζει στο 36' λεπτό (60-60). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 14-4 στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τον Άρη με 68-64.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64

On Fire: Ο Κάουαν του Άρη με 19 πόντους, έξι ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 39:54 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Από τον Άρη διακρίθηκε ο Κάουαν με 19 πόντους, με τους Τζούιστον (14ρ.) και Λόκετ (9ρ. και μία ασίστ) με 14 πόντους έκαστος. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Βον και Μουράτος με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 21 λάθη του Λαυρίου, με τον Άρη να έχει 17 λάθη.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Δαρλαμίτσος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.