ΑΕΚ-Ιωνικός 92-75: Με «24αρα» του Κολόμ

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Ιωνικό με 92-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-9, ενώ οι Νικαιώτες έπεσαν στο 3-13.

Με αναμμένες μηχανές ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-18). Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Η ΑΕΚ είχε διαφορά γύρω στο +20 πόντους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τον Ιωνικό με 92-75.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Κολόμ και Χάμερ με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μουσταφά και Αθηναίου με 19 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-18,  47-39, 73-51, 92-75

On Fire: Ο Κολόμ της ΑΕΚ με 24 πόντους, ένα ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 25:57 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 79-51 (οι 28 πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 32' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 35 ριμπάουντ του Ιωνικού, με την ΑΕΚ να έχει 44 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.\Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.