Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88: Όταν έπαιξε άμυνα, τον ισοπέδωσε

Για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, ο Παναθηναϊκός τα έβρισκε… μπαστούνια, απέναντι στον μαχητικό Κολοσσό (48-40 στο 22’). Κάπου εκεί, όμως, οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα άνευ προηγουμένου 3- 40 … καθάρισαν το ματς (51-80 στο 34’), φεύγοντας με την νίκη με 88-64 από την Ρόδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση της Ρόδου και με αιχμή του δόρατος τον Παπαγιάννη, προηγήθηκε γρήγορα με 16-9, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Κολοσσό να σφίγγει την άμυνα του και να ροκανίζει άμεσα την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 17-18. Η αντεπίθεση της ομάδας της Ρόδου συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό, μάλιστα, να τρέχει ένα σερί 10-0, που μετέτρεψε το 22-24 του 13’ σε 32-24 στο 16’, διαφορά την οποία οι γηπεδούχοι συντήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (40-33).

Μάλιστα, τα καλάθια των Χατζηδάκη και Μίλερ για το 44-35, έφεραν τον Κολοσσό για πρώτη φορά στο +9. Στους «πράσινους» ήχησαν… καμπανάκια, με τους Νέντοβιτς, Γουάιτ και Μέικον να τρέχουν ένα 6-0 για το 48-45, ενώ ο Αμερικανός με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (48-48). Ο Οκάρο Γουάιτ έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά μετά από πολύ ώρα (51-53), ακόμα ένα γκολ – φάουλ του ίδιου έφερε την ομάδα του στο +7 (51-58), με το τριφύλλι να συνεχίζει να… πυροβολεί από την περιφέρεια, κλείνοντας το  δεκάλεπτο μπροστά με  67-51. Αυτό το εντυπωσιακό 3-27 μέσα σε οκτώ λεπτά, ουσιαστικά έβαλε τέλος στο παιχνίδι, καθώς ο Κολοσσός εγκλωβίστηκε στην άμυνα των φιλοξενούμενων,  ο Νέντοβιτς συνέχισε να τα… βάζει από παντού μετά το αρχικό 0/6 τρίποντα και με πέντε σερί δικούς του πόντους… εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (51-72). Ο Φλόιντ, με το καλάθι για το 53-80, έβαλε τέλος σε ένα απίστευτο σερί 32-0 των «πράσινων», με το τελικό 64-88 να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο 15-1 και τον Κολοσσό να πέφτει στο 10-6.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

On Fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με 0/6 τρίποντα, στην συνέχεια είχε 4/5, τελειώνοντας το ματς με 27 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +39 για τον Παναθηναϊκό (51-80 στο 34’).

Ξεχώρισαν: Μέικον με 16 πόντους και Γουάιτ με 15, ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού, ενώ για τον Κολοσσό, ο Φλόιντ είχε 19 πόντους και ο Χατζηδάκης 15.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το απίστευτο 3-40 που μετέτρεψε το 48-40 του 22’ σε 51-80 στο 34’.

Διαιτητές:  Πουρσανίδης, Καλδίρης, Καρπάνος